bester - רק הטובים ביותר

חברות קבוצות הרכישה המובילות בישראל

Leading purchasing groups companies in Israel

 |  27/3/2012 מספר 1000153 דרגו:

אחד הנושאים החמים ביותר בשוק הנדל"ן בשנים האחרונות הוא שוק קבוצות הרכישה. במאמר זה ננסה לסקור את התחום בקצרה ולציין את קבוצות הרכישה הטובות והמובילות בענף

המחקר

חברות קבוצות הרכישה המובילות בישראל

אחד הנושאים החמים ביותר בשוק הנדל"ן בשנים האחרונות הוא שוק קבוצות הרכישה. במאמר זה ננסה לסקור את התחום בקצרה ולציין את קבוצות הרכישה הטובות והמובילות בענף.

מהיא קבוצת רכישה


ניתן לאמר כי קבוצת רכישה היא קבוצה של אנשים או גופים המתאגדים יחדיו לצורך בניית בנין מגורים או בנין משרדים או לצורך רכישת קרקע. הקבוצה רוכשת את הקרקע מתקשרת עם מתכננים וקבלנים הבונים את הבנין ובסופו של יום מוסרת לכל חבר בקבוצה את הדירה או המשרד שניבנה עבורו.

בכל הנוגע לקבוצות רכישה של קרקעות לא מופשרות, דהיינו קרקעות חקלאיות שנמצאות בהליכי הפשרה או שיש כוונה להפשירן, הרי שמדובר במספר רוכשים של קרקע גדולה כאשר כל אחד מהם קונה חלק יחסי במושע (חלק בלתי מסויים בקרקע). במקרים רבים נמכרות הקרקעות בצרוך מפות המבטיחות לכאורה חלקה מסויימת לקונה. הקונה הזהיר צריך להזהר מאוד מהבטחות מסוג זה שכן אין שום דרך שמשהו יכול להתחייב למסור מגרש שטרם נולד בכלל ולא ידוע כלל מה יהיה שיעור ההפקעה ומהן תוכניות הבינוי הסופיות.


היתרונות הגלומים בקבוצת רכישה

היתרון המרכזי של קבוצת רכישה הוא המחיר. כלומר הנחת העבודה היא שהמחיר הסופי שמשולם על ידי הרוכש בקבוצת הרכישה נמוך יותר מהמחיר שהיה משולם עבור אותה דירה או אותו משרד בדרך של רכישה על ידי קבלן.

כתבנו כי זו היא הנחת עבודה, הואיל וכפי שיפורט להלן לא תמיד כך הם פני הדברים, וחשוב לבדוק מראש את מרכיבי העלויות.

לפני תיקון חוק ההסדרים בשנת 2011, היה לקבוצות הרכישה יתרון מיסוי משמעותי, הן במרכיב המע"מ שלא היה משולם על ידי החבר בקבוצת הרכישה והן כתוצאה של חיסכון במס רכישה המוטל על המחיר הסופי של הדירה. לאחר התיקון בחוק ההסדרים, קטנה באופן משמעותי הטבת המס שעמדה בזמנו לקבוצת הרכישה, וכיום הטבת המס היחידה היא מרכיב המע"מ על המחיר הסופי של הדירה. (ההטבה די מצומצמת הואיל וחבר קבוצת הרכישה גם אינו יכול להזדכות על מע"מ התשומות בגין עלויות הבניה).

חיסכון נוסף שלכאורה אמור היה להיות משוייך ישירות כהטבה לקבוצת הרכישה היא העדר מרכיב של רווח יזמי של הקבלן. גם כאן צריך לקחת בחשבון כי לא תמיד הקבלן מרוויח רווח קבלני וכי יתכנו מקרים בהם מחיר דירה אצל קבלן יהיה נמוך ממחירי העלות. כמו כן בקבוצות רכישה ישנו מרכיב של דמי ניהול למארגני קבוצת הרכישה, מרכיב שאינו קיים אצל קבלן רגיל.

יש הטוענים כי בקבוצות הרכישה נחסך גם מרכיב השיווק של הפרוייקט. בפועל אנו עדים להוצאות שיווק די רציניות מצד מארגני קבוצות הרכישה כך שגם ביחס להטבה זו קיים ספק האם היא באמת מחללת למטה.


חסרונות הקניה דרך קבוצת רכישה


בדרך כלל קבוצת רכישה יכולה לתת אומדן של העלויות הכרוכות בהקמת הפרוייקט, אולם המחיר בדרך כלל אינו סופי והוא נתון לשינויים, שתמיד יהיו כלפי מעלה.

לוחות הזמנים של קבוצות הרכישה גמישים הרבה יותר מלוחות זמנים של קבלנים שהתחייבו לביצוע.

בקבוצת רכישה על חבר הקבוצה לממן מיד את ערך הקרקע של הקבוצה, ולשלם תשלומים בהתאם לקצב התקדמות הבניה. היו מקרים רבים שלאחר קניית הקרקע הקבוצה לא הצליחה להרים את הפרוייקט, אם בשל חילוקי דעות בין החברים ואם בעיקר עקב קשיים בקבלת מימון בנקאי.

גם שהפרוייקט יוצא לדרך, בדרך כלל התשלומים שישולמו על ידי חבר הקבוצה יהיו מוקדמים מהתשלומים במקרה של בניה רגילה, ויש לחשב את מרכיב הריבית כאשר משווים בין קבוצה רגילה ובין רכישה עצמית.

כאשר קונים דירה או משרד מקבלן מקבלים ערבות חוק מכר על פי החוק. בקבוצת רכישה לא מקובל לתת ערבות מכר. לפעמים ניתן לקבל הערות אזהרה אך לא תמיד הדבר אפשרי.


סיכום


ברכישה דרך קבוצת רכישה יכולות להיות יתרונות כלכליים, אולם צריך לבדוק טוב את העלויות ואת ההתחיבויות החוזיות ובעיקר חשוב מאוד מי מארגן את קבוצת הרכישה ומה המוניטין והנסיון העומדים לזכותו.

החברות המובילות בתחום קבוצות הרכישה


אנו מאמינים כי יש לבחון את הגופים המובילים והטובים ביותר בתחום קבוצות הרכישה על בסיס הביצועים בעבר בפועל,

כלומר אילו בפרוייקטים הוקמו על ידם בפועל ונמסרו לדיירים, או אילו פרוייקטים יצאו משלב השיווק ורכישת הקרקע וכיום הם בתהליכי בניה. מקובל בענף להניח כי אם פרוייקט יצא לדרך וקיבל ליווי בנקאי הוא גם יסתיים בהצלחה.

להלן נפרט את ארבע החברות המובילות לדעתנו בשוק נכון להיום:

 


קבוצת ב.ס.ר.


קבוצת ב.ס.ר. היא קבוצה הנדסית ההפעילה בפרויקטים בתחום הנדל"ן בישראל ובחו"ל.

הקבוצה הינה בין המובילות בתחום קבוצות הרכישה בישראל.

הקבוצה ארגנה למעלה מ- 30 פרויקטים בשיטת קבוצות הרכישה - בתחום המגורים והמשרדים.

(מתוך פרסומי החברה)
 

קבוצת חג'ג'


קבוצת חג'ג' שהוקמה בשנת 2003 על ידי האחים יצחק ועידו חג'ג' הינה קבוצת נדל"ן ציבורית המתמחה בייזום, ניהול ושיווק פרויקטים, אשר כל אחד מהפרויקטים מנוהל על ידי המומחים.

עד כה, הובילה הקבוצה עשרות פרוייקטים של דיור בשיטת קבוצת הרכישה.

כיום, מנהלת החברה מספר רב של פרויקטים יוקרתיים וייחודיים במיקומים אטרקטיביים בישראל, ביניהם: מגדל המגורים היוקרתי ביותר בישראל – Meier On Rothschild אשר תוכנן על ידי אדריכל ריצ'ארד מאייר, מגדלי תל אביב – בשכונת נחלת יצחק, מגדלי הצעירים – ברחוב ארלוזורוב, פרויקט H Tower – רסיטל, פרויקט "ארסוף פנורמיק" ומגדלי הארבעה – צמד מגדלי המשרדים  ביותר ברחוב הארבעה בתל אביב. (מתוך פרסומי החברה)


אור סיטי נדל"ן


אור סיטי נדל"ן עוסקת באופן אינטנסיבי בתחום אירגון קבוצות הרכישה. מנכלית החברה הגב' ענבל אור מובילה את החברה והפכה אותה לאחת המובילות בתחום.

במהלך שנות פעילותה מנהלת החברה כעשרים פרויקטים באזורי הביקוש תל-אביב, רמת גן וגבעתיים.
 
בין הפרויקטים שהובילה החברה ניתן למצוא בנייני בוטיק אינטימיים ויוקרתיים לצד מגדלי דירות מפוארים – כולם מאופיינים בעיצוב אדריכלי מוקפד ורמת גימור גבוהה.

החברה הייתה הראשונה לקרוא את צרכי הדור הצעיר ומצוקותיו ולתרגם אותם למעשים בשטח. מגדל הצעירים בארלוזרוב, שבמסגרתו שווקו לצעירים 486 דירות, היה הראשון בסדרת פרויקטים שהבטיחו דיור בר השגה. (מתוך פרסומי החברה)


קבוצת מגדלים


קבוצת מגדלים בבעלות עו"ד קרן בן דוד ואשת העסקים חני הורביץ, הינה מחברות הנדל"ן המובילות  בתחום קבוצות הרכישה.

כל הפרויקטים של קבוצת מגדלים מאופיינים כאפיקי השקעה איכותיים ורווחיים מחד, ומאידך מקפידה החברה על פרויקטים בסטנדרט ורמת גימור גבוהה התואמים את איכות ויוקרת הפרויקט.

קבוצת מגדלים משלבת התמחות מקצועית (מתוך פרסומי החברה)


הסתייגות כללית

לחץ לקבלת מידע נוסף

כתוב לנו

מחק טופס